Drodzy rodzice! Kadra nauczycielska naszej szkoły przygotowała kącik dla Was. Chcemy, żebyście w formie internetowej korzystali z pewnej pedagogizacji. Celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie Was w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Chcemy pomóc Wam nabyć umiejętność lepszego porozumiewania się i refleksji nad własną postawą wychowawczą. Ucząc umiejętności otwartego porozumiewania się w rodzinie chcemy przyczynić się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi.
Motto jakie nam przyświeca w prowadzeniu tej strony brzmi:Wychowywać to kochać i wymagać.

Informacja dotycząca bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu przez uczniów!

Uwaga! Media donoszą o nowej grze pn. "Blue Whale Challenge" czyli "niebieski wieloryb", która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci i nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

Gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie wśród młodych ludzi. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Aktualnie prowadzone jest również śledztwo w Szczecinie w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do  grania, a 94% nastolatków w wieku od 12-17 lat gra w gry wideo (Instytut Badań Edukacyjnych 2014).

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywanie nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może prowadzić również do uzależnienia.

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych.

Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową oraz informacje o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard.

Kochani Rodzice podpowiadamy Wam parę zasad dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

1. Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

2. Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w Waszym domu gra się w określone dni, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera czy tabletu.

3. Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź czego może się z nich nauczyć.

4. Zanim kupisz swojemu dziecku grę lub pozwolisz na instalację gry bezpłatnej, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku (www.pegi.info).

5. Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

6. Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

7. Sprawdź czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

8. Pamiętaj, że istnieją gry, które nie wymagają instalacji (uruchomione w przeglądarkach internetowych), a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

9. Zwróć uwagę na to, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc:

1. Pedagog szkolny.

2. Telefon 800 100 100 - oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych.

3. Telefon 800 121 212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) - pomoc dla dzieci i młodzieży, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o sowich problemach.

pedagogizacja ZSS cz 1