12 II'16
Żory w Oświęcimiu! Sukces Teatru Szkolnego !!

Żart? Figura retoryczna? Nie. W dniach 9 i 10 lutego przynajmniej w jednym miejscu Oświęcimia głośno było o Żorach. Otóż dokładnie w Środę Popielcową w monumentalnej sali teatralnej Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego, szkoły mającej już 116-letnią tradycję, w ramach rekolekcji wielkopostnych odbyły się dwa przedstawienia sztuki „Jestem Antygoną, jestem Elektrą” przygotowanej przez Teatr Szkolny Zespołu Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy. Spektakl ten, grany wcześniej dwukrotnie w żorskim Kinie na Starówce, najpierw z okazji święta szkoły, a potem charytatywnie na rzecz żorskiego Hospicjum im. Jana Pawła II, stał się tym razem żorską wizytówką na terenie Małopolski.

Do Oświęcimia przybyliśmy 9 lutego na zaproszenie dyrektora salezjańskiej szkoły, ks. Zenona Latawca. Przybyliśmy i od razu zostaliśmy oczarowani niezwykłym klimatem, budzącą podziw tradycją szkoły, a przede wszystkim serdeczną gościnnością gospodarzy. Pierwszy dzień pobytu upłynął nam zarówno na ciężkiej pracy podczas próby, jak i na spotkaniu integracyjnym, w czasie którego wspólnie z młodzieżą salezjańskiego zespołu bawiliśmy się i modlili. Jeżeli można było powiedzieć o ciężkiej pracy na próbie, to jak nazwać to, co działo się następnego dnia. Dwa dwugodzinne występy, pierwszy już o godzinie ósmej rano, a drugi o jedenastej, w szczelnie wypełnionej sali, liczącej około 400 miejsc. Praca przyniosła jednak efekty. Przesłanie, z którym przybyliśmy do Oświęcimia, przyjęto niezwykle gorąco. Po przedstawieniach zostaliśmy obdarzeni wieloma ciepłymi słowami, chwalono scenariusz, ale przede wszystkim dojrzałość i fantastyczną grę naszych aktorów. Dostrzeżono zwłaszcza talent, a także profesjonalizm odtwórczyni głównej roli, Alicji Włoszczyk. Podziwiano jej umiejętność udźwignięcia roli skomplikowanej psychologicznie i wymagającej opanowania dużej ilości tekstu.

Z Oświęcimia wyjeżdżaliśmy zauroczeni miejscem i ludźmi, ale także dumni z powodu dobrze wykonanego zadania. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego. Mamy nadzieję jeszcze tam wrócić.

artykuł napisany przez Jana Wyżgoła