28 XI'13
Dni profilaktyki

W środę 20 listopada w szkole zapanowała atmosfera powszechnej profilaktyki. Zaproszeni zostali goście: p. Halina Świerczek-Wolontariuszka medyczna z Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach, p. Agnieszka Zwyrtek pedaog szkolny i wolontariusz w Stowarzyszeniu Partner oraz p. inspektor Jan Koczy z Izby Celnej w Cieszynie wraz ze swoim towarzyszem psem Tilą - pięknym biszkoptowym labradorkiem. Każdy z gości opowiadał naszej młodzieży o działalności ,w której się spałnia, udziela i pracuje.
Pani z Hospicjum dała jasny przekaz naszym gimnazjalistom, że "Hospicjum, to też życie", to dom, w którym chorzy mają wszystko co im potrzebne. Koszty utrzymania Hospicjum sa ogromne. Niewielu z nas wie, że 1 dzień utrzymania pacjenta to koszt 300 zł.
Pani Agnieszka Zwyrtek opowiadała o różnych formach wolontariatu, który można potraktować jako pomoc innym, ale także jako ścieżkę kariery zawodowej, sposób na zdobycie doświadczenia.
Pan inspektor Jan Koczy jest naszym gościem już od 8 lat. Przyjeżdża, by wygłosić prelekcje o zgubnych skutkach sięgania po narkotyki, ale także, by za pomocą psa sprawdzić czy szkoła jest czysta od narkotyków.

Po interesujących prelekcjach, uczniowie zobaczyli filmy na temat otyłości, uzależnienia od alkoholu oraz film - pogadanka nt "Sex, przyjaźń i randkowanie".
Czy Dzień Profilaktyki można zaliczyć do udanych? Sądzę, że tak, a nasi młodzi, mądrzy uczniowie zapamiętają na długo wygłoszone prelekcje.