08 VI'16
Staże we Włoszech zakończone!

erasmus 2016 kwiecien (2) fot. Alina Krautwurst

Miło nam poinformować, że niedawno z Włoch ze staży wróciła pierwsza grupy uczestników projektu Programu Erasmus+ pn. „Inwestuję w siebie, inwestuję w przyszłość – IV edycja staży".  Tegoroczna edycja to kolejna wspólna inicjatywa Żorskiej Izby Gospodarczej w partnerstwie z żorskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Pierwszy wyjazd został zorganizowany we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach, Zespołem Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera i Zespołem Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy. W praktykach w Lombardii we Włoszech, podsumowanych przez jednego ze stażystów jako „najlepsza przygoda w życiu", wzięło udział 18 uczniów i uczennic trzech powyższych Szkół, nad którymi opiekę sprawowały dwie opiekunki.

erasmus 2016 kwiecien (3)

Uczestnicy i uczestniczki projektu kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa i fototechnik odbywali trzytygodniowe praktyki w trzy- i czterogwiazdkowych hotelach, zakładzie fryzjerskim, studiach fotograficznych czy agencjach reklamowych na terenie miejscowości Desenzano, Brescia i Lonato, które są położone w niedalekiej odległości lub nad samym jeziorem Garda. Wokół tego największego włoskiego jeziora znajduje się wiele turystycznych miasteczek i kurortów, sprzyja temu bowiem łagodny klimat, dzięki któremu podziwiać można tu roślinność śródziemnomorską. Miejscowości zachwycają zabytkową zabudową (historyczne centra miast, dawne zamki i fortece) oraz dobrze zagospodarowane plaże żwirowe z łagodnym zejściem do jeziora, na których i uczestnicy w wolnej chwili mogli wypoczywać.

Przed wyjazdem na staże uczniowie i uczennice wzięli udział w serii zajęć językowych i szkoleń. Natomiast w trakcie swego pobytu we Włoszech, mieli dodatkowo okazję zwiedzić Brescię, duże i zróżnicowane miasto, łączące różne style architektoniczne. Była także możliwość zobaczenia Sirmione, miasteczka wcinającego się głęboko w południową część jeziora Garda, a którego historyczne centrum oddzielone jest od reszty cypla fosą biegnącą dookoła zamku. Na starówkę wchodzi się przez historyczną bramę zamku Scaligerich, wzniesionego w XIII w. Po przekroczeniu bramy miasta czeka na nas gąszcz wąskich uliczek, a urokliwe centrum z każdej strony otoczone jest wodą. Kolejna wycieczka obejmowała zwiedzenia Werony, miasta z urzekającą starówką skupioną wokół rzeki Adygi. Uczniowie i uczennice wybrali się także do Wenecji, często zwanej najpiękniejszym miastem świata.

Tego typu inicjatywy oprócz doświadczenia zawodowego, nowych umiejętności, obycia w środowisku obcojęzycznym, poznania dziedzictwa kulturowego czy stylu życia i pracy w innych krajach, kształtują także u młodych osób poczucie obowiązku, odpowiedzialności, zaradność czy samodzielność oraz dodatkowo w znacznym stopniu podnoszą pewność siebie.

Wrażenia z pobytu: „poznałyśmy włoską kulturę, obyczaje, tradycję; zwiedziłyśmy przepiękne miejsca; stałyśmy się bardziej samodzielne; podszkoliłyśmy język angielski; nawiązałyśmy nowe przyjaźnie”, „super, extra, wspaniale, czadowo, dużo nabytych umiejętności”, „mega pozytywne doświadczenie”, „wyjazd na staż do Włoch był czymś niepowtarzalnym”, „kształcące doświadczenie, super”

Kolejne grupy przygotowują się do wyjazdów – do Niemiec i na Węgry, trwają kursy językowe oraz inne działania przygotowawcze.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Zdjęcia: Alina Krautwurst, ŻorIG

erasmus 2016 kwiecien (5) fot. Alina Krautwurst