Zespół Szkół Społecznych
im. Wspólnej Europy w Żorach
Otwarty nabór do wszystkich klas Społecznej Szkoły Podstawowej!!!

WSZYSTKIE NEWSY

09 VI'14
I miejsce dla uczennic klasy I w Ogólnopolskim Projekcie !!

W historii za anonimową zbiorowością stoją zawsze indywidualne ludzkie istnienia, o których często zapominamy …

Wiedzą o tym uczennice klas I Społecznego Technikum Fotograficznego i Społecznego Liceum – Natalia Torbicka, Agata Rąpała, Sylwia Wałęska i Wiktoria Brodowska. By zachować indywidualną pamięć świadków historii, wraz      z nauczycielem, Michałem Sobikiem,  wzięły udział w  projekcie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej         pt. „O tym nie można zapomnieć … Spotkania z kobietami, które przeżyły piekło obozów koncentracyjnych i łagrów”. Zadanie polegało na dotarciu do  kobiet – byłych więźniarek – i przygotowaniu z ich udziałem notacji video dotyczących ich przeżyć.  Efektem projektu było przeprowadzenie wywiadów z Paniami Leokadią Wąsik i Romualdą Duszyńską.

Projekt dał uczennicom możliwość praktycznego zapoznania się z warsztatem historyka,  głębszego poznania machiny totalitarnej, ale przede wszystkim bezpośredniego zetknięcia z osobami, których dramatyczne przeżycia pozwalają inaczej odbierać przeszłość.  Najważniejsze jednak, że dzięki tej pracy zachowana zostanie pamięć ludzka, a historia, mamy nadzieje, zyska nieco bardziej ludzkie, indywidualne rysy…

Zaangażowanie i praca  naszej ekipy została doceniona w wojewódzkim etapie projektu. Zajęliśmy wówczas pierwsze miejsce. W związku z tym w piątek 6 czerwca ekipa udała się na galę krajową projektu do Warszawy, gdzie jury uznało pracę naszych uczennic za najlepszą w całej Polsce.

Renata